Wskazówki i pomysły na stworzenie domowego biura


Praca w domu przeżywa obecnie bezprecedensowy boom. Nowa sytuacja stawia przed pracownikami wiele wyzwań – od gromadzenia sprzętu technicznego po organizowanie wirtualnych spotkań. Jednak pierwsze i zasadnicze pytanie, które zazwyczaj pada przy tej okazji to: „Gdzie właściwie powinienem pracować?”.

Nie każdy może sobie pozwolić na zaaranżowanie biura w osobnym pokoju, co zmusza wielu do pracy w jadalni, salonie czy kuchni. Granice między życiem zawodowym a osobistym wkrótce stopniowo się zacierają i coraz trudniej jest zrobić przerwę, na chwilę oderwać się od laptopa czy całkowicie go wyłączyć. Dlatego proponowanym przez nas rozwiązaniem jest stworzenie własnego parawanu, który dzieli pokój na dwie części. Dzięki niemu, nie tylko wprowadzisz porządek do przestrzeni roboczej, ale także mentalnie możesz "wyjść” z biura i oddzielić obowiązki zawodowe od życia osobistego.

Potrzebujesz inspiracji lub instrukcji do zrobienia własnego parawanu pokojowego? Pokażemy Ci, jak w prosty sposób możesz nadać swojemu domowemu biuru nowoczesny i wyrafinowany wygląd.

Jak zrobić parawan do pokoju? Instrukcja krok po kroku

Oto narzędzia, których będziesz potrzebować:

 • Uniwersalny pistolet malarski firmy WAGNER (np. W 590 FLEXiO), ze standardową, dołączoną do niego nasadką natryskową oraz nasadką do farby ściennej,
 • Taśma malarska,
 • Kawałek kartonu,
 • Folia z taśmą ochronną do zabezpieczenia podłogi,
 • 1 przegroda do domowego biura: zrobiona samodzielnie lub zakupiona,
 • Farba ścienna w 2 różnych kolorach do pokrycia parawanu,
 • Farba do tablic,
 • Ozdoby na przegrodę: półki na zdjęcia itp.

Krok 1: Dobrze zaplanuj pracę

Znajdź w domu swoje wymarzone i odpowiednie do pracy miejsce. Właśnie tam umieścimy naszą przegrodę! Zabezpiecz powierzchnie, których nie będziesz malować.

Krok 2: Przygotuj urządzenie do malowania ścian

Rozcieńcz farbę o ok. 5-10% gęstości, w zależności od jej konsystencji. Następnie zmontuj głowicę ze zbiornikiem z farbą. Ustaw odpowiednią moc urządzenia oraz ilość podawanego materiału. Przed malowaniem zrób próbę natrysku na kawałku kartonu.

Przygotowanie urządzenia

Krok 3: Rozpyl farbę ścienną na przegrodę pokoju

Teraz jesteś gotów do malowania parawanu! Staraj się malować ze stałą prędkością, zawsze utrzymując pistolet malarski na odległość ok. 10-20 cm od malowanej powierzchni.

Rozpylanie farby

Krok 4: Pokryj drugą stronę przegrody

Wykonaj czynność jeszcze raz na drugiej stronie parawanu. Jeśli planujesz pokryć ją innym kolorem, dobrze wyczyść wcześniej urządzenie. Po skończonym malowaniu pozwól dobrze wyschnąć obydwu stronom.

Krok 5: Przygotuj powierzchnię tablicy do przegrody w biurze domowym

Zanim stworzysz swoją praktyczną tablicę, dokładnie oklej obszar dookoła, używając wysokiej jakości taśmy malarskiej. Przeszlifuj papierem ściernym obszar przeznaczony na tablicę, a następnie delikatnie przetrzyj ściereczką z mikrofibry.

Krok 6: Przygotuj farbę do tablicy

Farba do stworzenia białej tablicy jest zazwyczaj dwukomponentowa. Oznacza to, że jej składniki powinno się wymieszać na 5 minut przed rozcieńczeniem ich wodą o 10%. Do pokrycia powierzchni parawanu farbą tablicową użyj głowicy do malowania drewna i metalu (znajdziesz ją w każdym uniwersalnym pistolecie malarskim Wagner). Przed przystąpieniem do malowania tej części przegrody zrób dla pewności test natrysku na kawałku kartonu.

Krok 7: Rozpyl farbę na przegrodę

Podczas malowania parawanu do pokoju zastosuj metodę krzyżową (najpierw od góry do dołu, a następnie od lewej do prawej). Nałóż 4-5 bardzo cienkich warstw farby, aby powłoka była idealnie gładka, kryjąca i odpowiednia do zapisywania markerem przeznaczonym do białych tablic. Odczekaj 30 minut przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy! Tablica na parawanie powinna być gotowa do użytku po 48 godzinach – zanim przystąpisz do pisania przeczytaj uważnie kartę farby.

Nadszedł czas, aby udekorować przegrodę pokoju!

Aby wykończyć przegrodę, udekoruj obie strony ulubionymi dodatkami. Możemy wyposażyć się w ładne i praktyczne przedmioty do biura, które szybko wprowadzają porządek. My wybraliśmy półkę, na której można przechowywać zdjęcia, rośliny, książki czy ważne dokumenty. Od strony salonu zawiesiliśmy drugą półkę z obrazami, która urozmaica przestrzeń i zapewnia spójny wygląd.

Jakie są zalety parawanu pokojowego?

Podstawowym celem przegrody w pokoju jest dosłowne wydzielenie obszaru roboczego w Twoim mieszkaniu. Przekłada się to na kilka pozytywnych skutków:

 1. Parawan pomaga utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

  Wiele osób pracujących w trybie zdalnym ma trudności ze zdystansowaniem się od pracy. Skutkuje to podwyższonym poziomem stresu, co z kolei przekłada się na spadek produktywności i może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Oddzielając strefę roboczą od mieszkalnej, możesz codziennie „wyjść z biura” i odpocząć po całym dniu. Komputer i inne biurowe narzędzia pracy pozostaną poza zasięgiem Twojego wzroku.

 2. Przegroda do pokoju pomaga zorganizować i spersonalizować miejsce pracy.

  Możesz skonfigurować swoje biuro według wszystkich Twoich potrzeb – i nie musisz tego robić codziennie. Dzięki wydzielonej przestrzeni roboczej na koniec każdego dnia możesz pozostawić swoje miejsce pracy nietknięte – nie musisz regularnie go demontować ani przestawiać.

 3. Sam parawan może służyć jako narzędzie pracy.

  Możesz zaprojektować swoją roboczą przestrzeń z przegrodą tak, aby służyła Ci jak najlepiej. Jeśli pomalujesz parawan farbą do tablic lub przymocujesz do niego tablicę korkową, zyskasz dodatkowe miejsce na notatki i listy rzeczy do zrobienia!

 4. Przegroda do pokoju to wizualna bariera dla członków rodziny lub współlokatorów.

Jeśli pracujesz w osobnym pokoju i potrzebujesz chwili ciszy, możesz po prostu zamknąć drzwi. Jeśli jednak urządziłeś swoje domowe biuro w salonie, prawdopodobnie będziesz regularnie niepokojony przez rodzinę lub współlokatorów. Zrobienie i zamontowanie parawanu dzielącego pokój to sygnał podobny do zamykania drzwi w biurze. Wizualna izolacja od otoczenia w postaci przegrody będzie pomocna również dla Ciebie – nie będą Cię rozpraszać inne osoby znajdujące się w polu widzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium